Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Şovenizm 1

Şovenizm, aşırı ve bağnaz bir milliyetçiliktir. Şovenistler başka uluslara karşı hoşgörüsüzdür ve onlara karşı saldırgan bir tutum içindedir. Şovenizm kelimesi Fransız asker Nicolas Chauvin’in adından türemiştir.

Nicolas Chauvin Birinci Cumhuriyet (Fransız Devrimi) sırasında yaşadığı düşünülen bir Fransız askeridir. 1780 yılında doğduğu sanılmaktadır. 18 yaşında Napoléon’un ordusuna katılmıştır. Birçok savaşta yer almış ve 17 kere de yaralanmıştır. Cesaretinden dolayı kendisine Napoléon tarafından bir kılıç armağan edilmiştir. Nicolas Chauvin, Napoléon’a taparcasına bağlıydı. Chauvin’in aşırı yurtseverliği “Chauvinism” kelimesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Şovenizmin ilk başlardaki anlamı, Napoléon’un ordularında çarpışmış emekli askerler arasında 1815’ten sonra yaygınlaşan ve Chauvin’in kişiliğinde simgeleşen, askerlikle ilgili herşeyi yüceltme tutkusunu ifade ediyordu. Fakat sonraları her türlü aşırı milliyetçiliği belirten bir anlam kazandı. Ayrıca kişinin bir yer ya da gruba aşırı ve duygusal bağlılığını göstermek için “kraldan çok kralcı” anlamında da kullanılmaya başlandı.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir