Altın değerinde bir ders 1

Napoleon Hill bir kitabında R.U. Darby adında bir adamın hikayesini anlatır. Hill kitabını hazırladığı sıralarda çok zengin bir adam olan Darby ile bir görüşme yapar. Darby, ona ilginç bir hikaye anlatır.

1848 yılında ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde James Marshall adında bir adam altın bulur. Bunun üzerine Amerika’nın diğer bölgelerinden ve başka ülkelerden 300.000 civarında insan bölgeye akın eder. Hepsinin de amacı altın bulup zengin olmaktır. O dönem Altına Hücum günleri olarak tarihe geçmiştir. Darby’nin amcası da birçok insan gibi zengin olma umuduyla Batı Kolorada’ya gider ve bir altın cevheri bulur. Bunun üzerine hemen evine, Maryland’e döner. Burada gerekli finansmanı sağlayıp kazı yapmak için gerekli makineleri satın alır. Tekrar Kolorado’ya döner; bu sefer yanında yeğeni Darby de vardır.

Başlarda her şey iyi gitse de bir süre sonra inanılmaz bir şey olur: Altın damarı ortadan kaybolmuştur! Darby ve amcası yine de kazmaya devam ederler. Fakat gün geçtikçe umutlarını yitirirler ve sonunda pes ederler. Sondaj makinelerini civardaki bir hurdacıya satıp evlerinin yolunu tutarlar.

Fakat hurdacı o madenden altın çıkacağından emindir. Bu yüzden sondaj makinesini parçalara ayırıp hurda olarak satmadan önce şansını denemeye karar verir. Kazıya devam eder ve altına ulaşır. Hurdacının altın damarını bulduğu yer, Darby ve amcasının sondajı durdurdukları yerden sadece 1 metre uzaktadır!

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir