Amerikan Gotiği 1

 

American_Gothic_002

“American Gothic”, 1942’de 51 yaşında ölen Amerikalı ressam Grant Wood‘un en ünlü eseri. 1930’da tamamlanmış ve o zamandan beri  Chicago’daki  Sanat Enstitüsü müzesinde sergileneniyor. Çoğu kişi tarafından “küçük kasaba hayatının bir hicvi” olarak yorumlanan bu resim, Amerikan sanatının en önemli eserlerinden biri kabul ediliyor. Kısa zamanda kültürel bir ikon haline gelen resmin şöhreti, Da Vinci‘nin Mona Lisa‘sı ve Munch‘un Çığlık‘ıyla kıyaslanacak düzeyde.

Resimde,  evlerinin önünde bir fotoğrafçıya poz verir gibi duran bir çift görüyoruz. Adam, sert bakışlarıyla ve elindeki tırmıkla sanki gözdağı verir gibi duruyor. Yanındaki kadın ise ürkek bakışlarını, uzaklara çevirmiş. Genellikle bu kadın, adamın karısı zannedilir. Fakat ressam zamanında onun çiftçinin hiç evlenmemiş kızkardeşi olduğu bilgisini vermiş.

American_Gothic_001

Geçtiğimiz günlerde internette rasladığım bir fotoğraf sanırım birçok sanatseverin ilgisini çekecektir. 82 yıldır aynı müzede sergilenen bu resme modellik yapan kişiler, 1930’da resimle birlikte ilk ve son kez poz vermişler. Soldaki, ressamın gerçek hayattaki kız kardeşi Nan Wood Graham; sağdaki ise ressamın dişçisi Byron McKeeby.

 

Bu yazı 1 Temmuz 2012 tarihinde Vatan Gazetesinde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir