Arka sıralarda oturanları unutmayın 1

Uğur Hoca öğrencilerin çok sevdiği bir profesördü. Anlattığı hikayeler, anlatım tarzı derslerinin eğlenceli geçmesini sağlardı. O gün hemen dersin başında çocuklardan defterlerinden ikişer sayfa koparmalarını isteyince, herkes yine ne yapacağız bakalım diye merak etmeye başlamıştı.

“Elinizdeki kağıtları buruşturup bir top haline getirmenizi istiyorum”

Öğrenciler şaşkın bir şekilde Uğur Hoca’nın dediğini yaptılar. Bu arada profesör, çöp kovasını ön sıradaki öğrencilerin önüne çekmişti.

“Herkesin sırayla elindeki kağıttan topu çöp kovasına atmasını istiyorum” diyerek çöp kutusunu gösterdi. “Şu anda hepiniz ülkemizde yaşayan insanları temsil ediyorsunuz. Her vatandaşın zengin olup daha üst sınıflara çıkma şansı vardır. Elinizdeki toplar da sizin bu şansızını temsil ediyor. Eğer zengin olmak istiyorsanız, elinizdekini oturduğunuz yerden çöp kovasına atmanız gerekiyor.”

Arka sıralarda oturan öğrenciler itiraz etti: “Ama hocam bu haksızlık. Çöp kovası, önde oturanlara daha yakın. Arkalarda oturanların isabet ettirmesi neredeyse imkansız”.

Profesör gülümsemekle yetindi. Bunun ardından herkes sırayla, oturduğu yerden atışını yaptı. Beklendiği gibi ön sırada oturanların çoğu rahatlıkla ellerindeki kağıttan topu çöp kovasına sokmayı başardı. Arka sıralarda oturanların çoğu çöp kutusunun yakınlarına bile atmayı başaramadı. Fakat onların arasından da birkaç kişi hedefi tutturabildi.

Herkes atışını yaptıktan sonra profesör konuşmaya başladı: “Çöp kovasına yakın olanlar, en iyi atışları yapanlar oldu. Toplumda imtiyaz sahibi olmak da aynen buna benzer. Dikkat ettiyseniz, bunun adaletsiz olduğuna dair sadece sınıfın arka sıralarındakiler itiraz etti. Ön sıralarda oturanlar ise hiç seslerini çıkarmadılar. Bir üniversitede eğitim alma imtiyazına sahip insanlar olarak sizin göreviniz, arka sıralarda oturanların da haklarını koruyarak, elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.”

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir