[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ülkemizin havacılık serüveni, 81 yıl önce kendi yaptığı uçakla Türkiye turu atan Vecihi Hürkuş’la başladı. Önceki hafta ise Hürkuş’un adını taşıyan ilk Türk yapımı uçağın hangardan çıkarılmasıyla, havacılıkta yeni bir döneme girdik.

Ataturk_001

İstikbal göklerdedir diyecek kadar havacılığa önem veren ve uçan bir Türk gençliği yaratmak için Türk Hava Kurumu‘nu kurdurtan Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca uçağa binmemişti. Atatürk yurt gezilerini daima deniz ve kara araçlarıyla yapardı. Onun uçağa bindiğine dair herhangi bir kayıt yoktur. Sadi Borak 1965’teki bir yazısında, Celal Erikan’ın “Komutan Atatürk” isimli kitabından bir alıntı yapmış ve bu konuyla ilgili bilgi vermiştir:

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Tarih 29 Ekim 1934… Cumhuriyetin 11. dönüm yılı Ankara’da Ordu Evi’nde kutlanmaktadır. Bu vesileyle verilen baloya Atatürk de gelmiştir. Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı subaylar da balonun konuklarıdır.

Ata, hava subaylarıyla o gece yaptığı konuşmada bir hatırasını anlatıyor. Diyor ki:

“1910 yılındaydı. Ali Rıza Paşa ile birlikte Fransa’daki Picardie manevralarına davet edilmiştik. Manevra sonunda, daha çocukluk çağında olan uçaklarla gösteriler yapıldı. Bundan sonra, manevraya katılan yabancı subaylardan isteyenlerin bu uçaklara bindirileceği bildirildi. Ben de hemen uçaklardan birine doğru yöneliyordum ki Ali Rıza Paşa bileğimden tuttu ve : “Bilmediğin aş ya karın ağrıtır ya baş” diye beni uyardı. Uçağa benim yerime bir başka ülkeden bir subay bindi. Bu uçak havada bir dönüş yaptıktan sonra düşüp yere çakıldı. Ölümden kurtulmuştum.”

Atatürk’ün bizzat anlattığı bu anıdan anlaşılıyor ki, Picardie manevralarında binmek istediği uçağın yere düşüp parçalanması O’nun psikolojisinde derin bir etki yapmıştır. İşte Atatürk’ün uçağa binmemesinin sebebini bu olayın etkisine bağlayabiliriz.

.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Bu yazı 8 Temmuz 2012 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Doğan Kitap ve İnkılap Yayınevi tarafından üç kitabı yayımlandı. Eğlenceli Türk Tarihi isimli kitabı üç baskı yaptı. Akşam, Tercüman, Vatan ve Posta gazetelerinde yazar olarak çalıştı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir