Barkod'lar bize gizli bilgi verir mi? 1

Tüm perakende ürünlerin üstünde barkod var. Bunlarda ürünle ilgili bazı bilgiler bulunuyor. Peki ünlü bir markanın ürünü alırken bunun Çin’de mi yoksa Avrupa’da ya da Amerika’da mı üretilmiş olduğunu barkoda bakarak anlayabilir miyiz?

Farklı ülkelerde ve ticaret bölgelerinde farlı barkod sistemleri kullanılsa da, temel ilke hep aynıdır:

Barkodların başında, ortasında ve sonunda ikişer tane ince, uzun çizgi bulunur. İlk iki çizgi, bilgisayara kodun başladığını gösterir. Sondaki iki çizgi ise kodun bittiğini belirtir. Ortada yer alan iki ince uzun çizgi ise barkodu ikiye ayırır. Bunların solundaki rakamlar, ürünün imalatçısını ya da geldiği ülkeyi gösterir. Bu çizgilerin sağındaki üç haneli rakam ise ürünle ilgili bilgiyi verir. Barkodun en sonundaki rakam ise sağlama hanesidir. Önceki 7 sayının bileşiminden oluşur.

Şimdi yukarıdaki sorunun cevabına sıra geldi: Zaten ABD’de kullanılan barkod sisteminde ülke bilgisi bulunmuyor. Avrupa’da ise EAN-13 adlı bir barkod sistemi kullanılıyor (yukarıda anlattığım sistem). Bunda ise ülke bilgisi var. Fakat bu da imalat yerini değil, ürünü satan ülkenin bilgisi gösteriyor. Örneğin bir Fransız markası, üretimini Çin’de yaptırıyor olsa da barkodda yer alan ülke bilgisi Çin’i değil, Fransa’yı gösterir.


Ürünlerde barkod kullanma fikrinin patenti 1952’de alındı; ama sistem 1960’ların ortasında dek kullanıma girmedi, 1980’lere dek de yaygınlaşmadı. Barkod ilk başta demiryolu araçlarının belirlenmesi ve takibinde kullanılıyordu. Daha sonra paralı köprülerden geçen arabalarda kullanılmaya başlandı. Barkod kullanılarak satışa sunulan ilk perakende ürün bir sakızdı. Ürün 1974’te, Ohio, Troy’daki Marsh Süpermarket’te satıldı.

barcode

Bu yazı 2013 yılında Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir