Bulutların dili 1

Pileus

Latince “zirve” sözcüğünden adını alan bu küçük, düz bulutlar kümülonimbus ya da kümülüs bulutlarının üstünde belirir. Asıl buluttaki savrulmalarla oluşurlar ve genellikle şiddetli bir havanın geleceğini haber verirler.

pileus

Kümülonimbus

Bu yoğun, yüklü bulutlar dev gibi uzun örs kemiği şekilli kuleler oluşturur, yağmur ve genellikle gökgürültüsü habercisidirler.

cumulonimbus

Stratokümülüs

Bu katman katman, altokümüslüten daha büyük bulut topakları genellikle tropiklerin altındaki ve kutuptaki okyanuslarda oluşur. Genellikle kuru ama boğucu havalarla belirirler.

Bulutların dili 2

Sirrus

Sirrüs “kıvrım” demektir ve bu narin kıvrımlı bulut tutamları, atmosferin yükseklerinde buz kristallarinden oluşurlar ve genellikle yakındaki bir kötü havanın habercisidirler.

Cirrus

Nimbostratus

Nimbus “yağmur” anlamına gelir ve bu gri katmanlı yağmur bulutlarından oluşan katı bir kütle ancak tek bir anlama gelir: ıslanacaksınız.

Nimbostratus

Altokümülüs

Kümülüsün sona erdiği yükseklikte başlayan, küme biçimli topluluklar ya da sarmalarla belirginleşen bu orta düze bulut öbekleri genellikle yakında güneş ışığı geleceğini haber verir.
Altocumulus

Stratus

Stratus “katman” anlamına gelir. Bu sisli gri katmanlar genellikle öyle alçakta olur ki, kendinizi bir anda berbat bir ahmak ıslatanın içinde bulabilirsiniz.

stratus

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir