Danseden kertenkeleler 1

Afrika’da yaşayan perçem ayaklı kertenkeleler sık sık dansederken görülürler. Önce bir ayakları sonra diğer ayakları üzerinde zıplayarak koşarlar. Bazen de dört ayaklarını birden kaldırıp, kendilerini karınüzeri yere bırakırlar. Aslında tüm bu akrobatik hareketleri yapmalarının basit bir nedeni var. Yazın deniz kenarında sıcak kumlar üzerinde yürüyen insanları anımsayın. Bu kertenkeleler de kızgın çöl kumlarından ayakları yandığı için bu enteresan dans figürlerini sergilemektedirler.

kertenkeleler

İlginç bir kertenkele daha…

Güneybatı Amerika’da yaşayan chuckwalla kertenkelesi tehlikeli bir durumla karşılaşınca hemen en yakın kayaya gider ve burada bir çatlak arar. Bulduğu ilk çatlağın da içine dalar. Buraya kadar yaptıkları normal bir kertenkele davranışı olarak görülebilir. Fakat işin ilginç yanı bundan sonra başlıyor: Çatlağın içine giren hayvan kendini öyle bir şişirir ki, vücuduyla çatlağın içini tamamen doldurur. Böylece dışarıdan herhangi bir hayvan onu çekip alamaz.

Söz kertenkelelerden açılmışken, noktayı bir kertenkele fıkrasıyla koymak istiyorum.

Kertenkeleli Kadın

Kadının biri büyük bir kertenkeleyle yürüyormuş. Bir polis onu görmüş ve “kertenkeleyi hemen bir hayvanat bahçesine götürün” demiş.

Ertesi gün aynı polis, kadını yine kertekeleyle birlikte yürürken görünce yanına gitmiş ve “dün bu kertenkeleyi hayvanat  bahçesine götürmenizi söylemiştim” demiş.

“Zaten götürdüm” diye cevap vermiş kadın. “Bugün de onu sinemaya götürüyorum!”

 

Bu yazı Mart 2013’te Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir