Dijital ortamda geleneksel teknik 1

2014’ün yaz aylarında Samsung marka bir tablet aldım.

Bana göre bu tabletin en önemli özelliği, son derece başarılı bir dijital kaleme sahip olması. Uzun zamandır kısa notlar dışında neredeyse elle hiç yazı yazmıyorum. O yüzden bu kalemi de yazı yazmak amacıyla pek kullanmadım. Yani yazı konusundaki alışkanlıklarımda şimdilik bir değişiklik söz konusu değil. Fakat bu kalem, çizim alışkanlıklarımı her an değiştirebilir.

Eğer kağıt üzerine bir şeyler çizmeyi seviyorsanız ve çizimleriniz de çok büyük boyutlarda değilse, Samsung Galaxy Note sizin de hoşunuza gidebilir. Fakat Autodesk’in Android uygulaması olan SketchBook’u da satın almanızı tavsiye ederim.

Dijital ortamda geleneksel teknik 2

On yıl kadar önce, Flash henüz Macromedia firmasına ait bir program iken, geleneksel animasyon tekniklerini kullanarak kısa bir Flash animasyonu hazırlamıştım. Çizimi de 13 x 9 cm’lik bir Wacom çizim tabletinde yapmıştım. Ancak çizim yaptığım yer yerine, ekrana bakmaya pek alışmadım. O yüzden de Wacom tableti çoğunlukla renklendirme gibi işler için kullandım.

Galaxy Note ile klasik yöntemle çizim yapabildiğimi görmek, beni oldukça memnun etti. Küçük bir test animasyonu hazırlamaya karar verdim. Bunun için de geleneksel animasyon tekniğini kullanmak istediğim. Yani her kareyi tek tek çizdim. Sonuçta yarım saatlik bir uğraşıdan sonra altı saniyelik bir animasyon ortaya çıktı. Çok güzel geri bildirimler aldım. Sanırım yakında aynı teknikle biraz daha uzun bir çalışma yapacağım.

Bu kısa test çalışmasına Youtube kanalımda izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=0GV0ER__ZQA

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir