Bazı durumlarda basit kurallar karışık olanlardan daha etkilidir. Çünkü çok vakit alan bilgi değerlendirme sürecini kısaltırlar.

Diyelim ki kafanızda uzun zamandır bir proje var. Bu proje kitap yazmak ya da dükkan açmak gibi bir şe şey olabilir. Bu projeyi hayata geçirdiğinizi varsayalım. Bir süre sonra işler yolunda gitmeyince ne yapmanız gerektiği konusunda kararsız kalabilirsiniz. Detaylı analizlere dalıp durum değerlendirmesi yapmaya kalkarsanız oldukça fazla bir zaman geçer. Bu da hem zaman olarak hem de maddi olarak sizin daha çok zarar görmenize yol açar. Peki ne yapmak lazım?

İşin daha başındayken kendinize basit ve kesin bir kural koyun. Buna durma kuralı denir.

Meselâ bir dükkan açacacaksanız, kendinize “1 yıl içinde kâr etmeye başlamazsam, dükkanı kapatacağım” şeklinde basit ve net bir kural koyun. Böyle bir kural koymasanız, ne zaman duracağınızı bilemezseniz. Zararın neresinden dönerseniz kârdır ama bunu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyidir. O yüzden iyisi mi baştan ne zaman durmanız gerektiğine karar verin.

Bir konuda karar verdiniz, fakat bir süre sonra verdiğiniz bu kararı revize etmeniz gerektiğini düşünmeye başladınız. Bu değişikliği ne zaman yapacaksınız? Hemen durma kuralını kullanın. Bu kural hem katı hem de hızlıdır. Durumu değerlendirmek için uzun uzadıya düşünmenize gerek kalmaz.

1935’te efsanevi yatırımcı Gerald Loeb, kendisine sürekli “yatırımlarımızı ne zaman satmalıyız?”diye sorulmasından sıkıldığı için basit fakat güçlü bir durma kuralı oluşturdu. Loeb’in kuralı şuydu: “eğer bir yatırım, değerinin %10’unu kaybederse onu hemen satın!”

Durma Kuralı’nın en güzel yanı koşulsuz olmasıdır. Sizi sadece bir sürü sıkıntıdan kurtarmakla kalmazlar hayat da kurtarırlar. Dağcılar güvenli bir şekilde aşağı inmek için bu kuralı kullanırlar. Örneğin “Eğer 14:00’e kadar zirveye varmamış olursak geri döneceğiz.” 1996’da Everest Dağı’nda bu kurala uyulmadığı için sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

Durma Kuralı iki şekilde kullanılabilir: 

kesin sınır: “eğer 14:00’e kadar zirveye varmazsak geri döneceğiz” 

esnek sınır: Eğer 14:00’te kalp atışım hâlâ 150’nin altında olursa, 15:00’e kadar tırmanmaya devam edeceğim.” 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir