En ünlü köpekbalığı fotoğrafı fotomontaj mıydı? 1

 

White Shark and Kayak

Thomas P. Peschak, ILCP‘nin yani Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Fotoğrafçıları Derneği‘nin üyelerinden biri. Yılın 300 gününü, dünyanın çeşitli yerlerinde fotoğraf çekerek geçiriyor. Dünyanın en önemli 40 doğa fotoğrafçısından biri kabul ediliyor.

Yaşamını doğal hayatı korumaya adamış bir insan olarak Peschak, fotoğrafın bu konudaki en etkili silah olduğuna inanıyor. BBC tarafından verilen Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülünü iki kez kazanmış.

Birçok kimsenin, fotomontaj sandığı yukarıdaki fotoğrafı da 2003 yılında Peschak çekmiş. İlk olarak Africa Geographic ve BBC Wildlife’da yayımlanan bu fotoğraf, daha sonra Paris Match’te ve İngiltere’de yayımlanlanan Daily Mail’de çıkmış. Dünyanın birçok yerinden insanlar telefonla, mektupla, e-posta ile Peschak’a ulaşıp bu fotoğrafın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu sormuş. P. Peschak da kendi Web sitesinde “Bu fotoğraf gerçek, photoshop yok, dijital manipulasyon yok, hiçbir şey yok. Bunu Fuji Provia 100 slayt filmiyle Nikon F5 fotoğraf makinası ve 17-35 mm lens kullanılarak çektim” diyerek herkese toptan bir yanıt vermiş.

Fotoğrafın hikayesini merak edenler ve Peschak’ın başka fotoğraflarını da görmek isteyenler, onun”South Africa’s Great White Shark” isimli kitabını alabilirler ya da Peschak’ın web sitesinden (www.thomaspeschak.com) hikayenin özetini okuyabilirler.

 

Bu yazı 15 Temmuz 2012 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir