Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Alkol 1

Alkol, şarabın veya mayalanmış başka şekerli sıvıların damıtılmasıyla elde edilen sıvı maddedir. Kimi kaynaklarda “şarap ruhu” olarak da adlandırılmaktadır.

Günümüzde Arapların çoğu Müslüman olduğu için alkollü içkiler içmemektedir, Fakat alkol kelimesinin ortaya çıkması Araplar sayesinde olmuştur. Ortadoğu’da kadınların göz kapaklarını boyamak için kullandığı boyanın adı “alkuhul”du. Arap kimyacıları “alkuhul” teriminin anlamını genişletmiş ve ısıtılıp gaz haline getirilen, sonra da soğutularak üretilen tüm maddelerin ortak adı olarak kullanmışlardır. Damıtılarak elde edilen maddeler için “alkuhul” kelimesinin kullanılması ise daha sonraki zamanlarda olmuştur. “Alkuhul” kelimesi Latince’ye “alcohol” olarak geçmiştir ve pek çok dilde de bu şekilde kullanılmaktadır.

Etil alkol ya da ethanol, berrak, renksiz bir sıvıdır. Yakıcı bir tadı vardır. Ethanol, bira, viski ve brendi gibi içeceklerde kullanılan alkoldür. Donma noktasının düşük olmasından dolayı otomobil radyatörlerinde antifriz olarak da kullanılır.

Ethanol çok eski zamanlarda bile şekerin fermantasyonundan elde edilmekteydi. İçecek olarak kullanılan ethanol ve endüstriyel ethanolun yarısı hala bu yöntemle yapılmaktadır. Ethanol elde etmek için patates nişastası, mısır ve diğer tahıllar hammadde olarak kullanılabilir.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir