Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Amerika 1

Christopher Columbus Amerika’yı keşfeden İspanyol denizcidir. Peki bu kıtaya niye Columbus yerine Amerika adı verilmiştir?

Amerigo VespucciAmerigo Vespucci ya da Latince yazılışıyla Americus Vespucius 1454 – 1512 yılları arasında yaşayan ve Kuzey – Güney Amerika kıtalarına adını veren İtalyan denizcidir.

Vespucci, Floransa’da dünyaya geldi. 41 yaşındayken İspanya’da yaşayan bir tüccarın işlerini üstlendi. Bu tüccar Venezüela kıyılarındaki adalara giden gemilere malzeme satıyordu. Yeni Dünya’ya sonraki yıllarda Vespucci’nin kendisi de gitti ve bu yolculuklarından edindiği bilgilere göre, gittiği yerlerin haritalarını çizdi.

Birçok tarihçi Vespucci’nin İspanyol bir asker olan Alonso de Ojeda’nın 1499 – 1500 yıllarında düzenlediği gezi sırasında Güney Amerika’nın kuzey kıyılarını keşfettiği konusunda hemfikirdir. Ayrıca birçok tarihçi bir başka yolculuğu sırasında Vespucci’nin kıtanın doğu kıyılarını da keşfetmiş olduğunu düşünmektedir.

Vespucci’nin hikayesi 1507’de Alman coğrafyacı ve kartograf Martin Waldseemüller tarafından tercüme edildi. Waldseemüller bunu, Cosmographiae Introductio isimli kitabının eki olarak yayınladı. Bu kitabın en heyecan verici yanı, Waldseemüller’in “Yeni Dünya” olarak tanımladığı bölgenin haritasının kitapta yer almasıydı.  Genç Waldseemüller, kitaptaki haritada “Yeni Dünya”nın bir bölgesini Amerika olarak isimlendirdi. Waldseemüller, sayfanın kenarına neden böyle yaptığını açıklayan bir yazı da koydu. Sonraki zamanlarda kıtanın haritasını çizen başka haritacılar da Amerika adını kullanmaya devam etti. Böylece bu yeni kıtanın adı olarak Amerika benimsenmiş oldu. Fakat kıtaya Christopher Columbus’un adının verilmemesine İspanyollar çok kızdı ve 18. yüzyıla kadar Amerika adını kullanmayı reddettiler.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir