Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Amper 1

Amper elektrik akımı şiddeti birimidir. Sembolü A ya da amp’tır. 19. yüzyılda yaşamış olan Fransız fizikçi André Marie Ampère’in adını almıştır. Amper iki tel arasında belli miktarda güç üretmek için gereken akım olarak tanımlanmaktadır.

Ampere_Andre_1825André Marie Ampère, Fransız İhtilali sırasında Lyon’da savcılık yapan ve daha sonra giyotinle idam edilen eski bir tacirin oğlu olarak Lyon şehri yakınlarındaki Polémieux-au-Mont-d’Or’da 1775’te dünyaya geldi. 1801’de fizik öğretmeni olarak çalıştığı Bourg’da bir matematik kitabı yazdı. 1805’te Paris’e yerleşti ve Ecole Polytechnique’de profesör oldu. André Marie Ampère en çok elektrodinamik çalışmalarına yaptığı önemli katkılardan dolayı tanınmaktadır.

Elektrodinamik teorisi ve elektrik ve manyetizma ilişkisi hakkındaki görüşlerini anlattığı kitapları Recueil d’observations électrodynamiques (Elektrodinamik üzerine görüşler koleksiyonu) adıyla 1822’de; Théorie des phénomènes électrodynamiques (Elektrodinamik Fenomeni Teorisi) adıyla da 1826’da yayınlanmıştır.

Ampère aynı yönde akım taşıyan iki paralel iletkenin birbirini çektiğini, eğer ters yöndelerse de birbirlerini ittiğini keşfeden kişi olmuştur. İlk galvanometreyi de tasarlayan André Marie Ampère, elektrik akımı şiddetinin ölçü birimine de adını vermiştir.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir