Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Bikini 1

Bikini, Pasifik Okyanusu’nda Marshall adalarından biridir. ABD, 1946’da bu bölgede atom bombası denemeleri yapmaya karar verince; Bikini sakinleri, yakın adalardan biri olan Rongerik’e gönderildiler.

Daha sonra adaya geri dönen insanlar 1949’da bu sefer de Kili Adası’na gönderildiler.  ABD 1954’te Bikini’de tekrar nükleer silah testleri yaptı. İnsanların bir kısmı 1960’lı yılların sonlarında ve 1970’lerin başında adaya döndüler. Fakat 70’lerin sonunda bu insanlar tekrar adadan gönderilmiştir. Çünkü Bikini’de tehlikeli düzeyde radyoaktivite olabileceği anlaşılmıştı. 1990’lı yılların başında ABD Kongresi adadaki zararın giderilebilmesi için 90 milyon dolar yardımda bulundu.

ABD’nin deneme tahtası yaptığı Bikini, 20. yüzyılın kültürel ikonlarından biri haline de gelmiştir. 5 Temmuz 1946’da (yani ilk atom bombası denemesinden birkaç gün sonra) Fransız moda tasarımcısı Louis Reard kadınlar için iki parçadan oluşan bir mayo tasarımı yaptı. Bunun muhafazakâr kesimlerde atom bombası gibi bir etki yaratacağını düşünen Reard bu nedenle tasarımına ABD’nin atom bombası çalışmaları yaptığı Bikini’nin adını verdi.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir