Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Çikolata 1

Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Çikolata 2Çikolata, kakao çekirdeklerinden üretilen ve genellikle şekerleme olarak tüketilen bir yiyecektir.

Meksika’nın güneyinde ve orta Amerika’da yaşayan ve Aztekleri de içine alan bir grubun konuştuğu dilin adı Nahuatl’dir. Kakao tohumundan yaptıkları içeceğe bu dilde chocolatl diyorlardı. Çikolata kelimesi chocolatl’dan ortaya çıkmıştır.

Çikolatayı Avrupa’ya ilk getiren kişi Hernan Cortes’dir. 1519’da Meksika’da kendisine sunulan kakao tohumundan üretilmiş içecekten çok hoşlanan Cortes bunu İspanya’ya götürdü. İspanya’da yaklaşık yüz sene sır gibi saklanan bu içecek, tarçın ve vanilya ile tatlandırlılyordu. 1600’lü yıllarda Fransızlar tarafından da öğrenilen çikolata, o dönemlerde hala bir içecek olarak tüketiliyordu. 1657’de bir Fransız bu içeceğin yapılmasında kullanılan çikolatayı katı olarak satmaya başladı. 1700’lü yıllarda İngilizler çikolataya süt ekleyerek tadını daha da zenginleştirdiler. Fakat kakao çekirdeğinin ithalatına yüksek vergiler konulmuş olduğu için çikolatının maliyeti çok yüksekti ve sadece zengin insanlar yiyebiliyordu.

Çikolata kavrulmuş kakao çekirdeklerinden üretilir. Çekirdek içleri öğütülerek elde edilen çikolata lapası kalıplara dökülerek acı çikolata elde edilir. Buna şeker ve yağ katılmasıyla da tatlı çikolata üretilir. Tatlı çikolata ilk kez 1847’da bir İngiliz firması olan Fry and Sons tarafından imal edilmiştir.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir