Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Defne

 

6453-004-B9E4E2B2

Defne adı Yunan mitolojisindeki Daphne’den gelmektedir. Irmak tanrısı Peneus’un kızı olan Nympha avcılık tanrıçasıdır ve tüm tanrıçalar gibi asla evlenemez. Tanrı Apollon ona aşık olur. Nympha, Apollon’u reddeder. Apollon’dan kaçmak için bir ormana saklanan Nympha babasından yardım ister. Babası da onu bir defne ağacına dönüştürür.

Defne, tropik ve alt tropik bölgelerde yaşayan çiçekli bitkilerin ortak adıdır. Defnenin yaklaşık 2000 türü vardır. Defne küçük bir ağaç türüdür. Defnelerin koyu yeşil yaprakları kışın da dökülmez. Defne yaprakları ve dalları kahramanlığın; güzel sanatlarda ve sporda başarının sembolü olarak kabul edilir. Günümüzde şenliklerde süs olarak da kulanılır.

Defne yaprakları çok eski zamanlardan beri ilaç olarak kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır. Defne yağı deriye sürülerek romatizma ağrılarına karşı kulanılır. Defnelerin birçok türü insanlar için faydalıdır. Bazı defne ağaçlarından elde edilen ahşap ince marangozlukta kullanılır. Meyvesi yenen türleri de vardır. Bunlardan en bilineni avokadodur. Bizim asıl bildiğimiz özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan defne türünün kokulu yaprakları başta balık olmak üzere çeşitli yemeklerde kullanılır.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

Share Button

Bu konuda görüşlerinizi yazın