Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Fön 1

Fön denilince birçoğumuzun aklına fön makinaları ve fön fırçaları gelir. Fakat aslında fön, sıcak ve kuru, sert bir rüzgarın adıdır. Fön, Latince’de “Batı Yeli” anlamına gelen “favonius” kelimesinden ortaya çıkmıştır.

Fön rüzgarı, sanki bir dağın yamacı boyunca yukarıdan düşercesine eser. Esişi sırasında dağlardaki karlar hemen erir. Fön kimi yerde öyle hızlı eser ki, damlardaki kiremitleri söker, yoldaki insanların yürüyüşlerini zorlaştırır. Ülkemizde föne benzer bir rüzgar Güney Anadolu’da Bolkar Dağı’nda İvriz’e doğru eser. Çok kuvvetli estiği için bölgede yaşayanlar bu rüzgara “adam uçuran yel” adını vermiştir. İvriz’de yaşayan Hititler de bu rüzgardan etkilenerek rüzgar tanrısına tapmışlardır.

Saç kurutma makinaları, fön rüzgarı gibi sıcak hava üflediği için fön makinası olarak da adlandırılırlar. Fön makinası ile saç şekillendirme işlemine “fön çekme”, bu işlem sırasında kullanılan saç fırçalarına da” fön fırçası” denir.

Dünyada saç kurutma makinaları ilk kez 1920’li yıllarda satılmaya başlandı. Geçen zaman içinde birçok farklı model üretilmiş olsa da makinaların içindeki parçalarda fazla bir değişiklik olmadı. Bir saç kurutma makinasının sıcak hava üretmesi için sadece iki parçaya ihtiyacı vardır: basit bir motorla çalışan fan ve ısıtıcı bobin.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir