Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Galvaniz 1

Galvanizleme, demir ya da çelik gibi metal bir parçanın korozyondan (paslanma, çürüme) korunması için ince bir çinko tabakayla kaplanmasıdır. Çinko kalay, krom, nikel ve alüminyuma göre hem daha kolay uygulanan hem de daha ucuz bir maddedir. Çinko, üzerinde çatlaklar ya da küçük delikler oluşsa bile metali korumaya devam eder.

Galvaniz adını 1737 – 1798 yılları arasında yaşamış olan İtalyan fizikçi Luigi Galvani’den almıştır. Galvani elektriğin hayvan kasları ve sinirleri üzerindeki etkileri hakkında yaptığı çalışmalarla tanınır. İtalya’nın Bologna şehrinde dünyaya gelen Galvani, tıp öğrenimi gördüğü Bologno Üniversitesi’nde daha sonra anatomi profesörü olmuştur.

Luigi Galvani 1786’da kendini üne kavuşturan buluşunu bir tesadüf eseri yapmıştır. Bir elektrik makinasının bulunduğu masa üzerinde derileri yüzülmüş birçok kurbağa vardır. Galvani’nin yardımcısı anatomi bıçağını kurbağalardan birinin iç oyluk sinirlerine yaklaştırır; ölü hayvanın bütün kasları birden kuvvetle kasılır. Galvani bunun bir çeşit hayvansal elektrikten meydana geldiğini ileri sürer. Galvani yaptığı çalışmalarla bacak kasları ile uyarıcı sinirler arasındaki bir metal bağlantısının da elektrostatik üreteç yerine geçeceğini kanıtlar. Fakat bir başka ünlü İtalyan fizikçi Alessandro Volta, Galvani’nin vardığı bu sonuca karşı çıkar ve Galvani’nin deneyi üzerinde çalışmaya başlar. Bu araştırmalarının sonucunda da Volta elektrik pilini keşfeder.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir