Her kelimenin bir hikayesi var: Hamburger 1

Çoğumuzun Amerika’nın yeme kültürüyle özdeşleştirdiği hamburgerin ilk kez Tatarlar tarafından yapıldığını biliyor muydunuz?

Çoğu kişi hamburger kelimesinin İngilizce’de jambon anlamına gelen “ham” kelimesinden türetildiğini düşünür. “Fishburger” ve “cheeseburger” gibi kullanımlar da bu düşünceyi kuvvetlendirir. Fakat hamburger, “ham” ve “burger” kelimelerinin birleşmesinden değil “hamburg” ve “er”in birleşmesinden meydana gelmiştir. Hamburger, Almanca’da “Hamburg’dan” anlamına gelir.

Onüçüncü yüzyılda Sibirya, Rusya, Doğu Avrupa, Kırım ve Polonya’yı zapteden Tatarlar, etin lezzetli olmayan bölümlerini değerlendirmek için kendilerine özgü bir yöntem buldular. Etin bu kısımlarını ince ince kıydılar ve çeşitli baharatlarla karıştırıp çiğ olarak yediler. “Tatar Bifteği” olarak adlandırılan bu özel yiyecek Alman liman kenti Hamburg’a kadar ulaştı. Tatar bifteği Hamburg’a gelince isim değiştirdi ve “Hamburg bifteği” oldu. “Hamburg bifteği” 19. yüzyılda Alman göçmenlerle beraber ABD’ye de ulaştı. Fakat ABD’de artık çiğ olarak değil pişirilerek yeniliyordu.

“Hamburger bifteği” terimi ilk kez 1889’da Walla Walla ismindeki Washington gazetesinde çıktı. 1948’de ABD’de ilk McDonald’s restoranı açıldı. McDonald’s önceleri sadece sosisli sandviç satıyordu. Fakat McDonald’s imparatorluğunun kurucusu Ray Kroc 1954’de ekibe katılınca sosisli sandviçlerin yerine hamburger satılmaya başlandı ve hamburger de Amerikan kültüründeki yerini almış oldu.

 

Bu yazı Şubat 2005’te Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir