Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Holigan 1

Daha  çok vahşi, kavgacı futbol seyircileri için kullandığımız holigan kelimesi aslında belirli bir konuya özel ilgisi olan (politika, ırkçılık, futbol) ve diğer insanların haklarına saygı duymayan; kanunlara karşı çıkan kişiler için kullanılan genel bir terimdir. 

Londra polis raporlarında ilk kez 1898 yılında görülen holigan,  hızla popüler bir kelime haline geldi. Zaten birkaç hafta içinde gazetelerde yer almaya başlaması, bu kelimenin benimsenmiş olduğunun en net göstergesiydi.

Gazetelerden sonra edebiyat dünyasında da holigan kelimesi kullanılmaya başlandı. Ünlü İngiliz yazar Conan Doyle 1904’te yazdığı “Altı Napolyon’un macerası” isimli kitabında, H G Wells de 1909’da yazdığı bir kitapta holigan kelimesini kullandı.

Holigan kelimesinin ortaya çıkışı hakkında çeşitli görüşler vardır. Bir görüşe göre Holigan, İrlandalı kavgacı bir ailenin soyadıdır ve bu aileyi anlatan bir şarkı sayesinde ortaya çıkmıştır. Bir başka görüşe göre de Holigan İngiltere’nin Londra şehrinde Southwark bölgesinde yaşayan İrlandalı bir adamın adıdır. Bir diğer görüşe göre ise Holigan, Funny Folks isimli bir çizgi roman dergisindeki karakterlerden birinin adıdır.

Clarence Rook 1899’da yayınlanan “Holigan Geceleri” isimli kitabında bu kelime hakkında bize daha farklı bilgiler vermektedir. Rook bu kelimenin Borough’da yaşamış olan Patrick Hooligan isimli bir hırsızın adından ortaya çıktığını yazmıştır. Anlatınlanlara göre Patrick Hooligan bir gün bir polisi öldürür; hapse girer ve orada da ölür.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir