Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Jimnastik 1

Vücudu, bedenin genel durumuna uygun idmanlarla sağlamlaştırmak için yapılan bedensel çalışmalara jimnastik denilmektedir.

Eski çağlarda Mısırlılar ve Batı Asya’da yaşayanlar cenaze törenlerinde ve ölüm ayinlerinde hep birlikte jimnastik hareketleri yaparlardı. Hindistan’da ve Çin’de hastları iyileştirmek için onlara jimnastik hareketleri yaptırılırdı.

Yunanlılar insan vücudunun güzelliğine (özellikle de atletik bir yarışmada yer alan insan vücudu) çok büyük hayranlık duyarlardı. Yunanlılar ayrıca en iyi performansını gösterbilmesi için vücudun giysilerden arınmış olması gerektiğine inanırlardı. Yüzyıllar boyunca Yunan erkekleri çıplak halde antreman yaptılar ve yarıştılar. Eski Yunan’da kadınların Olimpiyatlara katılması yasaktı. Bazı tarihçiler çıplak olarak yarışılmasının sebebininin kadınların bu yarışlara gizlice katılmalarını engellemek olduğunu düşünmektedir. Ayrıca Yunanlı ünlü doktor Hipokrat vücut derisinin ve sinir sisteminin direkt güneş ışığına ihtiyaç duyduğuna inanıyordu. Yunanca’daki jimnazein fiili “antreman yapmak” ya da “çıplak halde egzersiz yapmak” anlamına gelmektedir. Çıplak anlamına gelen “jimnos” kelimesinden de “Jimnasion” türetilmiştir. Bu da antreman yapılan yere verilen addır.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir