Her kelimenin bir hikâyesi var: jübile 1

Gazetelerde, televizyonlarda bir kişinin mesleğe veda etmesi anlamında kullanılan jübilenin sözlük anlamı aslında bundan çok farklıdır. Kelime zaman içinde gerçek anlamından uzaklaşmıştır. 1945 yılında Akşam gazetesinde yayınlanan bir haber başlığı kelimenin zaman içinde nasıl değiştiğini göstermektedir: “Altın Yıl Töreni – 50 yıllık evliler jübilesine 55 çift iştirak etti.” Bu başlık günümüzde yayınlanmış olsaydı herhalde çoğu kişi 55 çiftin bir jübilenin ardından boşandığını düşünürdü!

Jübile, geniş anlamıyla bir olayın yirmibeşinci ya da ellinci yıldönümü demektir. 25. yıldönümü gümüş jübile, 50. yıldönümü altın jübile, 60. yıldönümü de elmas jübile olarak adlandırılır. 60 yıl önce gazetede sözü edilen çiftler altın yıllarını kutluyorlardı. Yani altın jübilelerini yapıyorlardı.

Tevrat ve Zebur olarak adlandırılan Eski Ahit aslında değişik kitaplardan meydan gelmektedir. Bu kitapların içinde Hz. Musa’nın beş kitabının adı “Torah”tır. Torah’ın anlamı “yasa”dır. İncil’in ilk bölümünü oluşturan Torah, Hıristiyanlar için de kutsaldır. Torah’ın dördüncüsü olan “Levililer” kitabında her elli yılda bir kutlanan jübile yılından bahsedilir. Levililer Kitabı’na göre jübile, Allah’ın sevgisini herkese özellikle de zor durumda olanlara taşıyan bir lütuf yılıdır.

Jübilenin bir diğer anlamı da, papanın bazı durumlarda Katoliklerin günahlarını affetmesidir. İlk jübile 1300 yılında ilan edilmiştir.

Bu yazı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir