Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Kanarya 1

Kanarya kelimesinin ilginç bir hikayesi vardır, çünkü bu sevimli kuşun adı bir zamanlar “Kanarya Adaları”nda yaşayan köpeklerin adından ortaya çıkmıştır.

Kanarya kelimesinin geçmişi Latince canarius’a kadar uzanmaktadır. Bu, köpek anlamına gelen kaniş’ten türemiş bir kelimedir. Romalılar günümüzde “Kanarya adaları” olarak bilinen yere ilk geldiklerinde burada oldukça fazla sayıda vahşi köpek kanaryaolmasına şaşırmışlardı. Adadaki köpek nüfusunun fazlalığından dolayı Romalılar buraya “köpekler adası” anlamına gelen “canaria insula” adını vermişti. Fakat adada yaşayan tek canlı bu vahşi köpekler değildi. Çok sayıda kanarya da vardı. Adaya “canaria insula” ismi verildiği için bu kuşlara da adanın adından yola çıkarak kanarya ismi verildi.

Yeşilimsi veya sarı tüylü, küçük ötücü bir kuş olan kanarya, Türkiye’nin en başarılı futbol takımlarından biri olan Fenerbahçe’nin de sembolüdür. Kanaryanın neden Fenerbahçe’nin sembolü olduğuna dair çeşitli hikayeler anlatılmaktadır. Bunlardan birine göre Fenerbahçe Stadı’nın yakınlarındaki Kuşdili Çayırı eskiden tam bir kuş cennetiymiş. Burada yaşayan kuşlardan en güzeli de kanarya olduğu için Fenerbahçe’ye sembol olarak kanarya seçilmiş. Bir başka rivayete göre ise, sarı kanarya sembolü 1940’larda Fenerbahçe kalesini koruyan efsanevi kaleci Cihat Arman‘ın kendisiyle özdeşleşen sarı kazağından ortaya çıkmış. Cihat Arman sarı kazağı ve bir kanarya gibi süzülerek yaptığı kurtarışlar nedeniyle kanarya lakabını almış; bu da zamanla tüm takımın sembolü haline gelmiş.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir