Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Kanguru 1

Kanguru, Avusturalya’da yaşayan bir hayvan  türüdür. Kangurular keseli memeli hayvanlardandır.

james-cook1728’de İngiltere’de dünyaya gelen İngiliz denizci James Cook, gençlik yıllarında gemilerde miçoluk yaptı. Daha sonra Kraliyet donanmasına kabul edildi. 1769’da Yeni Zelanda’yı keşfeden Cook, “Endeavour” (çaba) isimli gemisiyle 1770’te Avustralya’nın doğu kıyılarını keşfetmek için Kuzeye doğru bir sefere çıktı.

Queensland’de “Endeavour”un bakımının yapılması için karaya yanaştılar. James Cook, yolculuğu sırasında ona eşlik eden Sir Joseph Banks ile birlikte kıyıda dolaşmaya başladı. Bu sırada hayatlarında ilk defa gördükleri garip bir hayvana rastladılar. Yerlilerin dillerini bilmedikleri için el kol işaretleriyle onlarla anlaşmaya çalışan Cook ve Banks bu garip hayvanın adını sordular. Yerliler bu soru üzerine “kanguru” cevabını verdiler.

1770’i takip eden 50 yıl boyunca Avusturalya’ya birçok kaşif gitti;  ancak bunlardan biri bile kanguru ismini kullanan bir kabileye rastlamadı. Ayrıca kanguru için farklı kabilelerin farklı isimler kullandığını ve bu kelimelerin söylenişlerinin kanguru’ya benzemediğini de keşfettiler. Fakat bu kaşifler kanguru kelimesinin gerçek anlamını öğrendiler.

Cook ve Banks yerlilere kanguruyu gösterip adını sorunca onlar da kendi dillerinde “bilmiyorum” anlamına gelen “kanguru” kelimesini söylemişlerdi. Fakat bu gerçeğin ortaya çıkması hiçbir şeyi değiştirmedi. 1750’de bir yanlış anlama sonucu bu hayvanlara verilen kanguru adı, o gün bugün onların ismi olarak kaldı.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir