Her kelimenin bir hikayesi var: kültür 1

Kültür, 17. yüzyılda kullanılmaya başlanmış bir kelimedir. Latince “cultura” kelimesiyle Fransızca’ya oradan da diğer dillere girmiştir. Cultura kelimesi “colere” fiilinin geçmiş zamanı olan “cultus”dan ortaya çıkmıştır. Cultura’nın anlamı toprağı işlemek, yetiştirmektir. Zaten kültür kelimesinin bir biyoloji terimi olarak kullanılan anlamı da buna çok uygundur: mikroorganizmaların ve dokuların kültür ortamı olarak hazırlanan yerlerde büyütülmesi. Örneğin kültür mantarı, kültür incisi.

Çok genel anlamıyla kültür belli bir konuda edinilmiş geniş ve sistemli bilgidir. Genel kültür ise her alanda edinilmiş bilgiyi ifade etmektedir.

Sosyolojik açıdan kültür, insan topluluklarına kimliklerini veren ve onları birbirinden ayırteden özelliklerin toplamıdır.

Bir toplum kültürünün içinde çeşitli altkültürler bulunabilir. Altkültür, kendisinden daha büyük bir kültürün parçası olmakla beraber, kimi inanışları ve davranışlarıyla bu kültürden farklı olan bir grubun kültürünü ifade eder. Beyazların çoğunluğunu oluşturduğu bir toplumda siyah insanlar, erkek egemen toplumlarda kadınlar birer altkültür örneğidir. Altkültürler hakim kültürlerle ortak bazı ögelere sahip olsa da, bu kültüre muhalif ögeler de içerir.

 

Bu yazı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir