Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Mayıs 1

Mayıs, yılın beşinci ayıdır ve 31 gün sürer. Yunan mitolojisinde Atlas’ın ve Pleione’nin yedi tane kızı vardır. Bunlardan en büyüklerinin adı Maia’dır.  Fakat Mayıs ayına adını veren Atlas’ın yedi kızından biri olan Maia değil, tanrıça Maia’dır. Genellikle bu ikisi birbirine karıştırılır. Tanrıça Maia’nın isminden Latince Maius kelimesi türetilmiştir. Bu da Mayıs ayının adı olmuştur.

Yüzyıllardan beri 1 Mayıs, Avrupa’da çeşitli kutlamaların yapıldığı bir tarih olmuştur. 1 Mayıs’ta yapılan kutlamaların geçmişi Romalıların bahar tanrısı Flora adına yaptıkları şenliklere kadar uzanmaktadır. O dönemlerde tabiatın ilkbaharda uyanışının sembolü olarak tarlalara mayıs ağaçları dikilirdi.

1884’te  Amerika’da Trade – Unions (İşçi Birliği) Kongresi 1 Mayıs 1886’dan itibaren normal işgünü sekiz saat olarak kabul etti. Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889’da yapılan kongresinde yılda bir günün ortak bayram günü olarak ilan edilmesine karar verildi. Bu karara göre her ülkenin işçileri kendi geleneklerine göre bu bayramı kutlayacaktı ve bir gün tatil yapacaktı. Amerikalı sendikacıların teklifiyle tatil günü olarak 1 Mayıs seçildi. Türkiye’de ilk defa 1921 yılında işçi bayramı kutlandı. O gün İstanbul’daki işçilerin çoğu tatil yaptı ve bayramlarını kutladılar.

Mayıs ayının tarihimizde önemli bir yeri vardır. İzmir’in işgali, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı ve İstanbul’un fethi bu ayda gerçekleşmiştir.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir