Her kelimenin bir hikayesi var: mozele 1

Bodrum’un üzerinde kurulduğu Halikarnas, antik dönemin en önemli kentlerinden biriydi. Halikarnas M.Ö. 1200 yıllarında Karlar tarafından kurulmuştur.  Günümüzdeki Muğla, Aydın bölgeleri o zamanlar Karya diye biliniyordu. Perslerin Anadolu’yu işgal yıllarında Karya Satraplıkla yönetildi. Karya Satrabı Mausolus öldükten sonra karısı Artemisia onun için Halikarnas’ta MÖ 353 – 350 yıllarında bir anıt mezar yaptırdı. Bu mezara “Mausolus’un yeri” anlamına gelen “Mauseoleum” adı verildi. Daha sonra bu şekilde yapılan bütün anıtsal mezarlar mozele olarak adlandırıldı.

Her kelimenin bir hikayesi var: mozele 2

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan mauseoleum bugün maalesef ait olduğu topraklarda değildir; İngiltere’de British Museum’da sergilenmektedir.

İngiliz arkeolog Charles Newton, Sultan 2. Abdülmecid’in fermanıyla aralarında Mausoleum’un da olduğu bir çok tarihi eseri yerlerinden söküp İngiltere’ye götürdü.

İngiltere’deki mozole yurtdışına kaçırılmış olan eserlerden sadece biri; çeşitli ülkelerde Anadolu’nun bağrından koparılmış birçok eser var. Örneğin Almanya’da Bergama’dan kaçırılan “Zeus Sunağı”, Rusya’da Troya eserleri, Fransa’da Lidya eserleri ve bunlar gibi daha niceleri.

Bu yazı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir