Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Panorama 1

Panorama, tüm anlamına gelen “pan” ve görünüş anlamına gelen “horama” kelimelerinin birleşiminden meydana gelen Yunanca bir kelimedir.

Panorama geniş anlamıyla genel görünüm anlamına gelir. Görsel sanatlarda ise panorama, izleyicinin karşısından iki yanına uzanan düz ya da kavisli bir zemine yapılmış, sürekli bir öyküyü ya da manzarayı canladıran resimdir.

Panorama_of_London_Barker

İlk panorama İrlandalı ressam Robert Barker tarafından yapılmıştır. Barker 1787’de Edinburgh’da Carlton Tepesi’nin zirvesinde resim yapıyordu.  Bu sırada aklına izleyicinin etrafını saran geniş, silindirik bir manzara resmi yapma fikri geldi. Bir çok denemeden sonra kafasındaki resmi yaptı ve bunu ünlü ressam  Sir Joshua Reynolds’a göstermek üzere Londra’ya götürdü. Joshua Reynolds aynı zamanda Kraliyet Akademisi’nin de başkanıydı. Joshua Reynolds, Barker’a bu şekilde resim yapmanın, doğru perspektifi elde etmeyi zorlaştıracağı için iyi bir yöntem olmadığını söyledi. Fakat Barker, Reynolds’un sözlerine rağmen yine de çalışmalarına devam etti ve başarılı oldu. Barker’ın elde ettiği sonuçtan Sir Joshua Reynolds da memnun kalmıştı. Barker buluşuna önce La Nature à coup d’Oeil (bir bakışta tabiat) ismini verdi ama daha sonra panorama’da karar kıldı.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir