Her kelimenin bir hikayesi var: paparazzi 1

İtalyanca bir kelime olan Paparazzi, paparazzo’nun çoğuludur. Paparazzo, 1920 – 1993 yılları arasında yaşamış olan ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin 1960 yılında çevirdiği La Dolce Vita isimli filmdeki bir karakterin adıdır. Paparazzo’nun esin kaynağının ise Tazio Secchiaroli isimli bir fotoğraçı olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde Paparazzi olarak bilinen fotoğrafçılık tarzı 1950’li yılların sonunda Tazio Secchiaroli ve bazı genç meslekdaşlarının Roma’daki gece kulüplerinde ve barlarda çektikleri ünlü kişilere ait süpriz fotoğraflarla başlamıştır.

O sıralarda Federico Fellini de yeni bir film üzerinde çalışıyordu. Bu film 1960 yılında La Dolce Vita ismiyle gösterime girdi. Filmdeki fotoğraçının ilham kaynağı da Tazio Secchiaroli olmuştu. Fakat farklı kaynaklarda bu karaktere Secchiaroli  gibi fotoğrafçı olan Gilberto Petrucci’nin ya da Rino Barillari’nin de esin kaynağı olmuş olabileceği yazmaktadır.

Paparazzi genellikle freelance (serbest) çalışan ve ünlülerin fotoğraflarını çeken fotoğrafçıdır. Paparazzi’nin çektiği fotoğraflar ünlülerin gerçek yaşamdaki anlarına aittir ve çoğunlukla da gizlice çekilmiştir.

Bu yazı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir