Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Refleks 1

Refleks, dıştan gelen bir uyarım sonucunda doğan ve bir tepkiye yol açan istemsiz sinir etkinliğidir.

Refleks kelimesi “geriye kıvrılmak, dönmek” anlamına gelen Latince “reflexus” kelimesinden ortaya çıkmıştır. “Reflexus” kelimesi İspanyolca’ya “reflejo”, İtalyanca’ya “riflesso” ve Fransızca’ya da “reflet” biçiminde geçmiştir.

Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Refleks 2Psikolojide şartlı refleks olarak adlandırılan bir durum vardır. Bu, yeni bir uyarım ile bir sinir etkinliği arasında sonradan kurulan bağlantıyı anlatmaktadır. Şartlı refleks Rus fizyolojist Ivan Pavlov tarafından 1904’te keşfedilmiştir.  Pavlov’un yaptığı deneyde bir köpeğe sürekli olarak zil sesinden sonra yemek verilmiştir. Bu da köpeğin salya çıkarma refleksine neden olmuştur. Daha sonra zil sesinin ardından köpeğe yemek verilmese de, köpek zil sesini duyunca salya çıkarmaya devam etmiştir.

Alternatif tıpta refleksoloji diye adlandırılan bir tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemde elde ya da ayakta bulunan ve refleks noktaları olarak adlandırılan belirli noktalar masajla uyarılarak, vücudun diğer bölümlerindeki sorunlar giderilmeye çalışılır.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir