Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Röntgen 1

Röntgen kelimesi Alman Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen’in adından ortaya çıkmıştır. Günümüzde röntgen denilince aklımıza daha çok X ışınlarının tıbbi teşhiste uygulandığı röntgen muayenesi gelmektedir.

RontgenWilhelm Conrad Röntgen 27 Mart 1845’te Almanya’da doğmuştur. İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde 1869’da fizik doktarası yapan Röntgen; 1879’da Almanya’daki Giessen Üniversitesi’nde fizik profesörü oldu.

Wilhelm Conrad Röntgen 8 Kasım 1895’te her iki ucunda da elektrodlar olan camdan vakum tüpündeki katod ışınlarını incelerken bir keşif yaptı. Vakum güçlü olduğunda ve yeterli voltaj uygulandığında tüpte parlama meydana geliyordu. Röntgen bu parlamaya katod ışınlarının yol açmadığını anladı ve keşfettiği bu emisyonlara X ışını adını verdi. Çünkü X, matematikte bilinmeyenin sembolüydü. X ışınları, mucidinin ismi nedeniyle röntgen ışınları olarak da adlandırılmaktadır.

Röntgen’in yaptığı çalışmalar x ışınlarının farklı maddelerden farklı derecelerde geçtiğini gösterdi. Röntgen ışınlarının ilk uygulama alanı tıbbi teşhis oldu. İnsan vücudunun çeşitli yerlerindeki kurşun gibi bazı yabancı maddelerin araştırılması özellikle savaş döneminde öncelik kazandı.

1901’de Fizik alanında Nobel ödülü kazanan Wilhelm Conrad Röntgen, 10 Şubat 1923’te öldü.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir