Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Sandviç 1

İki ekmek dilimi arasına et, peynir ya da başka gıda maddeleri konarak hazırlanan yiyeceğe sandviç denir.

John_Montagu,_4th_Earl_of_SandwichSandwich 4. kontu John Montagu 3 Kasım 1718 – 30 Kasım 1792 tarihleri arasında İngiltere’de yaşamış olan İngiliz devlet adamıdır. Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında (1776 – 1781) Denizcilik Bakanı olmuştur.

Sandwich 4. kontu John Montagu çok meşgul bir adamdı; ayrıca gün boyunca masadan kalkmayacak kadar da kağıt oyunlarını seven bir kumarbazdı. Bu, onun yemeğe fazla zaman ayırmasına engel oluyordu. Yemek işini hızlı bir şekilde halledebilmek için iki dilim ekmek arasına ince bir et koyup bunu yemeye karar verdi. Böylece Sandwich 4. kontu John Montagu’nun bulduğu bu pratik yemek 1762’den itibaren onun adıyla anılmaya başlandı.

İngiliz Kaşif James Cook, John Montagu’nun denizciliğe olan ilgisinden ve keşif seferlerine verdiği destekten dolayı, 1778’de keşfettiği Hawaii adalarına Sandwich adını verdi. Fakat bu keşfi James Cook’a pek şans getirmedi ve 1779’da Sandwich adalarında çıkan çatışmada öldü. Sandwich adalarının adı da daha sonra Hawaii olarak değiştirildi.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir