Saten parlaklığıyla dikkat çeken çok zarif ipekli bir kumaştır. Eskiden daha çok gece kıyafetlerinin kumaşı olarak bilinen saten artık bu kimliğinden sıyrıldı ve günlük hayatta da kullanılmaya başlandı.

Ülkemizde 1845 yılında kurulan Hereke İpekli ve Yünlü Dokuma Fabrikası’nda saten ve kadife üretimi yapılmaktaydı. Hereke Fabrikası,  1835’de kurulan Feshane Fabrikası ve 1850’de kurulan Bakırköy Pamuklu Dokuma Fabrikası, Sümerbank’ın bünyesinde uzun yıllar hizmet vermiştir.

Saten, Zaytun kelimesinden ortaya çıkmıştır. Zaytun, bir Çin limanı olan Çüançov’un eski adıydı. Zaytun, 13. yüzyılda Doğu’nun en önemli limanlarından biriydi. Bu kumaşa o dönemde zaytun adının verilmesinin nedeni ortaçağda satenin ilk defa buradan ithal edilmiş olmasıydı.

Satene Araplar Zaytın demekteydi. Bu kelime daha sonra Arapça’dan Fransızca’ya geçti. Saten kelimesi satanin, zatanin, zatani gibi birçok değişiklikten geçtikten sonra günümüzdeki son şeklini almıştır.

 

Bu yazı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

Doğan Kitap ve İnkılap Yayınevi tarafından üç kitabı yayımlandı. Eğlenceli Türk Tarihi isimli kitabı üç baskı yaptı. Akşam, Tercüman, Vatan ve Posta gazetelerinde yazar olarak çalıştı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir