Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Siren 1

Sireni çok kısa bir şekilde tiz ses çıkartan düdük olarak tanılmayabiliriz. Siren kelimesi dilimize Fransızca siréne ile girmiş olsa da aslında Yunun mitolojisinden ortaya çıkan bir kelimedir.

The_SirenMitolojiye göre Siren, söylediği büyüleyici şarkılarla denizcileri tehlikeye düşürmektedir. Siren mitolojide yarı kuş yarı kadın olarak  anlatılmaktadır. Resim ve heykellerde Sirenler önceleri insan başlı bir kuş olarak gösterilmiştir. Daha sonraları ise kuş gibi kanatları olan birer kadın olarak gösterilmiştir. Sirenler bir görüşe göre Deniz Tanrısı olarak kabul edilen Phorkys’in, kimi görüşlere göre de Nehir Tanrısı olarak bilinen Akheloos’un kızlarıdır.

Ünlü mitoloji kahramanı Odysseus Sirenlerin bulunduğu yerden geçmek zorunda kalır. Mitolojiye göre Sirenlerin çok güzel seslerini duyan gemiciler bu sese doğru ilerlemekte  ve  gemileri Sirenlerin şarkı söylediği kayalara çarparak batmaktadır. Odysseus bu tehlikeyi bildiği için Sirenlerin bulunduğu yere gelindiğinde gemicilerin kulaklarını balmumu ile tıkar. Kendisini de seslerden etkilenmemek için geminin ana direğine bağlar. Alınan tedbirler sonucunda Odysseus yoluculuğuna devam edebilir. Mitolojiye göre İzmir yakınlarındaki Foça’da da Sirenler yaşamıştır.

Sirenlerle ilgili bir başka efsane ise Orpheus  ile ilgilidir. İnsanüstü müzik yeteneğine sahip olan Orpheus, Altın Post’u arayan Argonotları korumak için  kendisi şarkı söyler. Orpheus’un sesi Sirenlerin sesini bastırdığı için Argonotlar yollarına devam edebilirler. Mitolojideki bu olaylara göre başarısız  duruma düşen Sirenler kendilerini denize atarlar ve yokolurlar.

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir