Her Kelimenin Bir Hikâyesi Var: Volt 1

Elektrik akımı, elektron adı verilen çok küçük parçacıkların bir tel boyunca akışıdır. Elektronlar her şeyi oluşturan atomların bir parçasıdır.

alessandro-volta-piliBir güç kaynağı olan pilin iki ucu vardır. Bir uçta pozitif yük, diğerinde de negatif yük bulunur. Elektronların yükü de negatiftir. Pilin iki ucu bir tel ile birbirine bağlandığında, teldeki elektronlar negatif uçtan pozitif uca doğru hareket eder. Bu da elektrik akımı oluşmasına neden olur. Elektronların hareketini sağlayan bu kuvvete gerilim denir. Gerilimin birimi volt’tur. Gerilim birimi, 1881 yılında ünlü İtalyan fizikçi Alessandro Volta’nın onuruna volt olarak adlandırılmıştır.

Volt’a adını veren ünlü İtalyan fizikçi Alessandro Volta 1745’de Como’da dünyaya geldi. Como’da krallık okulunda öğretmenlik yapan Volta daha sonra bu okulda fizik profesörü oldu. Elektrik konusunda araştırmalar yapmaya başladı. 1775’te statik elektrik üreten bir aygıt icat etti. Metan gazını da keşfeden Volta 1777’de Luigi Galvani’yle tanıştı. O sıralarda Galvani, sonraki yıllarda Volta’yla büyük fikir ayrılığı yaşayacağı kurbağa deneyini henüz yapmamıştı. Volta 1779’da Pavia’da kurulan fizik kürsüsüne çağrıldı ve 1819’a kadar bu görevde kaldı. 1792’ye doğru derisi yüzülmüş ve vücudunun iki ayrı kısmın arasına madeni bir yay gerilen kurbağanın kol ve bacaklarındaki uyarılmış hareketleri inceleyen Galvani’nin deneyi üzerinde araştırmalar yapmaya başladı. Bu araştırmaların sonucunda 1800’de elektrik pilini keşfetti. 1801’de Volta’yı Paris’e çağıran Bonapart ona İtalya Krallığının kontu ve senatörü ünvanını verdi. 1819’da doğduğu şehre dönen Volta 1827 yılında öldü.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 2005 yılında Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir