Her şey 32 yıl önce başlamıştı 1

Yıllardan 1936… Arkeoloji profesörü Indiana Jones, Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarında altın bir büstü aramaktadır. 32 yıl önce bu sahneyle başlayan “Kutsal Hazine Avcıları” filmi o kadar sevildi ki, üç devam filmi daha yapıldı. Benzer konulu bir çok filme, kitaba, bilgisayar oyununa da ilham kaynağı oldu. Tabii bu arada bir kuşağı da derinden etkiledi. Geçtiğimiz günlerde Mersin’de 3.000 yıl öncesine ait altın paraları bulmak amacıyla büyük bir kazı yapan Hikmet Rençber’in haberi vardı. Rençber’in 55 yaşında olduğunu öğrendim. Yani sözünü ettiğim kuşaktan biri. Büyük paralar haracayarak niye böyle bir maceraya giriştiğini kimse boşuna sormasın. Herşey 32 yıl önce bir filmle başlamıştı!

"Kutsal Hazine Avcıları"nda yokuş aşağı yuvarlanan dev bir topun önünde Indiana Jones'un kaçtığı sahne, sinema tarihinin unutulmazları arasına girdi. Bugün Indiana Jones severlerin çok hoşuna gidecek bir süprizimiz var: o ünlü sahnenin geçtiği mekanın kesitini gösteren bir resim yayımlıyoruz.

“Kutsal Hazine Avcıları”nda yokuş aşağı yuvarlanan dev bir topun önünde Indiana Jones’un kaçtığı sahne, sinema tarihinin unutulmazları arasına girdi. Bugün Indiana Jones severlerin çok hoşuna gidecek bir süprizimiz var: o ünlü sahnenin geçtiği mekanın kesitini gösteren bir resim yayımlıyoruz.

 

Bu yazı 26 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir