“Hayatın %10’u başınıza gelenler, %90’ı ise sizin bunlara gösterdiğiniz tepkilerdir.” – Charles Swindoll

Yaşamımızdaki olayların çoğunu kontrol edemeyiz. Ama bu, onlar karşısında ne yapacağımızı kontrol edemeyeceğimiz anlamına gelmez. Başımıza ne gelirse gelsin, vereceğimiz tepkiye biz karar veririz.

Kimse trafikten hoşlanmaz. Fakat şehirde yaşayanlar için trafik sıkışıklığı hayatın bir parçasıdır. Kışın kar yağması, yazın sıcaklığın artması ya da akşam olunca güneşin batması gibi trafik de olağan bir şeydir ve kontrolümüzün dışındadır. Buna rağmen birçok insan her gün trafikte çılgına döner. Bu bir karardır. O ruh hâli içinde diğer sürücülerle tartışmak, kavga etmek de yine bir karardır.

Hayatımızın her anında sürekli seçimler yapar, kararlar veririz: yatıp uyusam mı yoksa bir bölüm daha dizi mi seyretsem? Kola mı içsem, ayran mı? Aileme daha çok vakit ayırabilmek için maaşı daha düşük ama daha rahat bir işe mi girsem yoksa birkaç yıl daha buraya mı devam etsem?

Hayat tarzımız, alışkanlıklarımız, kiminle vakit geçirdiğimiz, öğrendiklerimiz, inandıklarımız, eşimiz, çocuklarımız, vs. hepsi geçmişte verdiğimiz kararların sonuçlarıdır.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir