Hitler’i çıldırtan sporcu! 1

Jesse_Owens_002

33 yıl önce bugün efsanevi bir sporcu hayata veda etmişti

James Cleveland Owens 1913’te Alabama’nın küçük bir kasabasında çiftçilikle geçimini sağlayan zenci bir ailenin çocuğu olarak doğar. Okulda bir öğretmeni tarafından Jesse diye çağrılınca, adı böyle kalır. Jesse sporda çok başarılıdır. Henüz 22’sindeyken uzun atlamada bir dünya rekoru kırar. Bu rekor 25 yıl geçilemez. 1936’da Jesse, Almanya’da düzenlenen Yaz Olimpiyatlarına ABD’yi temsil eden sporculardan biri olarak katılır.

O sıralarda Almanya, Adolf Hitler ve onun Nazi Partisi tarafından yönetilmektedir. Olimpiyatları Alman ırkının üstünlüğünü dünyaya gösterme fırsatı olarak gören Hitler, Alman sporcuların başarısından emindir. Fakat sonuç hiç de umduğu gibi olmaz. İnsan olarak bile kabul etmediği Jesse Owens 1936 Olimpiyatlarında dört madalya birden alan tek sporcu olur.

Hitler deliye dönmüştür. Fakat Alman halkı onu umursamaz. Bu inanılmaz adamı çılgınca alkışlar. 48 yıl sonra Almanlar bir caddelerine Jesse Owens adını vererek bu hayranlıklarını gösterir. Owens 1979’da ABD Başkanı Jimmy Carter’ın elinden “Yaşayan Efsane Ödülü” alır. Bu ödülü aldıktan bir yıl sonra 67 yaşındayken ölür ve spor tarihinin unutulmazları arasındaki ebedi yerini alır.

Jesse_Owens_003

Bu yazı 31 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir