İhtiyarlık ne zaman başlar? 1

1951’de bir İsveç gazetesi bir bisiklet yarışması düzenlemeye karar verdi. 1.600 kilometrelik bu yarışı kazanana 1.000 $ ödül verilecekti. 1.500’den fazla başvuru oldu. Fakat gazete, yarışın zorlu koşullarından dolayı, sadece sağlık durumu uygun olanların yarışmasını istiyordu. Bu nedenle adaylar önce doktor kontrolünden geçirildi. Çoğu daha bu aşamada elendi. Yarışma günü geldiğinde, başlangıç çizgisinde bekleyen sporcu sayısı 50 bile değildi.

Doktor kontrolünü geçemeyenler arasında Gustav Hakansson da vardı. 66 yaşındaki Hakansson, yarışmaya katılamayacak olmasına rağmen yine de yarışmanın yapılacağı yere gitti. Yanında bisikleti de vardı. Yarışma başlar başlamaz, o da yarışmacılarla birlikte bisikletini sürmeye başladı. Herkes 5-10 dakika sonra zaten yorulup, geri döneceğini düşünüyordu. Fakat 80 kilometre sonra Hakansson hâla bisikletinin üzerindeydi. Birinci ile arasında 16 km fark vardı ama o yine de bisikletinin pedallarını çevirmeye devam ediyordu.

Yarışmanın 480 kilometrelik kısmı geride kaldığında Hakansson artık liderliğe yükselmişti ve ikincinin 32 km önündeydi.

Sonunda Hakansson yarışmayı birinci olarak bitirdi. Ancak para ödülünü alamadı. Çünkü yarışmaya resmi olarak katılmamıştı. Ödülü ikinci gelen yarışmacı kazandı. Fakat resmi şampiyon, bitiş çizgisine Hakansson’dan 23 saat sonra ulaşabilmişti!

Bir çok kişi yaşlı bir adamın böyle bir başarı göstermesine inanamamıştı. Fakat Hakansson kime göre yaşlıydı? Gustav Hakansson 102 yaşına kadar yaşadı. Yani yarışmaya katıldığında aslında daha orta yaşlarının baharındaydı!

"Bazı insanlar 25 yaşında ölürler fakat 75 yaşına kadar gömülmezler." - Benjamin Franklin

“Bazı insanlar 25 yaşında ölürler fakat 75 yaşına kadar gömülmezler.” – Benjamin Franklin

 

Bu yazı Nisan 2013’te Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir