İletişim güçtür 1

İletişim güçtür. İnsanların düşüncelerini, duygularını ve eylemlerini etkileyenler, bu gücü iyi kullanan kişilerdir. Bütün büyük liderlerin ortak özelliği, üstün birer iletişimci olmalarıdır. Bu güçleriyle tüm dünyayı değiştirmeyi başarmışlardır. 

İyi iletişimciler, karşılarındakileri inandırmayı başaran insanlardır. Satıcıysanız, karşınızdakine sattığınız malın iyi olduğuna inandırmanız gerekir. Politikacıysanız, insanları ülkeye fayda sağlayacağınıza inandırmalısınızdır.

İşe girmek istiyorsanız, karşınızdaki insanı en doğru kişi olduğuna inandırmanız gerekir. 

Büyük bir buluş yaptınız ve üretime geçmek istiyorsunuz ama sponsora ihtiyacınız var. Eğer size destek olacak kişileri ikna edemezseniz, ne kadar büyük fikre sahip olsanız da önemi yoktur. Projeniz elinizde kalır. Ne yapıp edip karşınızdakini ikna etmeniz gerekir.

İşinizde çok iyisiniz. Çalışkansınız. Terfi etmek istiyorsunuz, fakat bunun çalıştığınız kuruma bir fayda sağlayacağına patronunuzu inandıramazsanız; emekli olana kadar aynı pozisyonda çakılıp kalırsınız.

Sevdiğiniz biri var. Sizinle birlikte güzel bir hayatı olacağına inandıramazsanız, onu evlenmeye ikna edemezsiniz.

Kısacacı her şey karşınızdakinin size inanmasıyla alakalıdır. Bu da sadece sözlerle olmaz. İletişim bir bütündür. Sadece sözlerden ibaret değildir. Siz çok güzel şeyler söyleseniz bile, vücut diliniz tersini söylüyorsa, karşınızdaki sözlerinize inanmaz. O yüzden mesajınızı bir bütün olarak ele alın. Sadece söylediklerinize değil, yaptıklarınıza da dikkat edin. Eğer başarılı bir iletişim köprüsü kurarsanız, istediğiniz mesajı verebilirsiniz. Ama önce sağlam bir köprü kurun.

 

1 yorum yapılmış
  1. Boş adam
    Boş adam says:

    17 mayısta yazılmış. Bugün 25 eylül. İlk yorumu yapıyor olmam ilginç. İnsanlar ya bu yazıları okumuyor ya da site admini yorumları onaylamıyor galba.

    Cevapla

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir