İngiliz usulü yamyamlık 1

129 yıl önce 4 Fijili misyoneri öldürüp yiyen Papua Yeni Gineli yamyamların torunları, geçtiğimiz ay ataları adına özür diledi. Bu yamyamlık hadisesi aklıma 400 yıl  önce Jamestown’da yaşananları getirdi. Fakat Papua Yeni Ginelilerin aksine ABD’liler bu olayı kabul etmek yerine inkar ediyor.

İngiliz usulü yamyamlık 2

Collin Farrel, John Smith rolünde.

ABD’nin kuruluşu sırasında Virginia kadar önemli rolü olan çok az eyalet vardır. İngilizler Kuzey Amerika’da kalıcı olarak ilk kez Virginia’da Jamestown’a yerleşmişti.

1607’de İngilizler James Nehri’ndeki bir adada bulunan Jamestown’a yerleştiler. Bir efsaneye göre bu yerleşimi idare eden albay John Smith’i yerliler yakalar. Yerlilerin lideri Powhatan, albayın öldürülmesini ister. Fakat Powhatan’ın kızı Pocahontas onun affedilmesini sağlar. Daha sonra da Pocahontas, John Rolfe adında bir başka İngilizle evlenir.

Virginialılar ABD’nin kuruluşunda çok büyük bir rol oynadı. General George Washington koloni ordusunu yönetti ve ABD’nin ilk başkanı oldu. Thomas Jefferson Bağımsızlık Beyannamesi’ni yazdı ve ABD’nin üçüncü başkanı oldu. James Madison anayasanın yazılmasına yardım etti. Dördüncü başkan da o oldu. James Monroe da beşinci başkan oldu. Bu insanların hepsi de Virginia’yı kuran kişiler arasındaydı.

ABD tarihinde böyle büyük bir yeri olan Virginia eyaletinde bir zamanlar çoğu ABD’linin şimdi hatırlamak istemediği bazı olaylar yaşanmıştı.

Türklerin elinden kaçıp ABD’yi kuran adam

Kuzey Amerika’da koloniler kurmak üzere 10 Nisan 1606’da İngiltere’de iki firma kuruldu: Plymouth ve Virginia.

1607’de, Virginia’nın Kuzey Amerika’ya götürdüğü 144 İngiliz, Kral 1. James’e saygılarını göstermek için Jamestown adını verdikleri koloniyi kurdu.

Kolonicilerin başında John Smith isimli bir asker vardı. Smith çok genç bir yaşta evden kaçmış ve asker olmuştu. Macaristan’da Türklere karşı savaştı ve 1601’de savaş esiri olarak Türklerin eline geçti. Fakat kaçmayı başardı ve 1604’te İngiltere’ye döndü. Smith 1606’da ise Kuzey Amerika’ya giden bir geminin içinde yeni bir maceraya yelken açtı.

İngiliz usulü yamyamlık 3

John Smith

144 İngiliz tarafından kurulan Jamestown kolonisi, John Smith’in katı kuralları ile yönetiliyordu. Erkeklerin çoğu tüm zamanlarını altın aramakla geçirdiği için çiftçilikle uğraşacak kimse kalmıyordu. İleride meydana gelebilecek bir kıtlığın önüne geçebilmek için John Smith tüm erkeklerin günde dört saat çiftçilik yapmasını zorunlu hale getirdi. Smith bu kuralı “çalışmayana ekmek yok” şeklinde özetliyordu.

Smith bir kaza sonucu yaralanınca 1609’da İngiltere’ye dönmek zorunda kaldı. Onun ardından koloni en zor zamanlarını yaşadı.

Jamestown’da hastalık ve açlık hüküm sürmeye başladı. Ellerindeki az miktardaki yiyecek de tükenince insanlar kolonideki hayvaları yemeğe başladılar: atlar, köpekler ve kediler. Bunların ardından sıra farelere ve ayakkabılarını kaynatıp, yemeye geldi.

Hiçbir ümidi kalmayan bazı koloniciler kendilerine mezar kazıp, bunların içine yatarak ölümü beklemeye başladılar.

Bu dönemde kolonide bazı yamyamlık olayları görülmeye başlandı. Bunların  birinde adam, hamile karısını öldürüp parçalara böler ve bunları evin çeşitli yerlerine saklar. Kadının yokluğu farkedilince, evin içi aranır ve kadından arta kalan parçalar bulunur. Adam kendini savunmak için karısının eceliyle öldüğünü söyler. Fakat söyledikleri inandırıcı bulunmadığı için adam başparmaklarından bağlanarak bir ağaca asılır. Parmakları kopma noktasına gelince adam suçunu itiraf eder. Bunun ardından da canlı olarak yakılarak öldürülür.

Jamestown’daki yamyamlık olayları Avrupa’da da duyulmuştu. İspanya büyükelçisi, 14 Haziran 1610’da kralına yazdığı  mektupta bu olayların birinden söz etmişti: “… İngilizler yerliler tarafından kuşatıldı… İngilizler bir çatışma sırasında ölen yerliyi, iki gün sonra çıkarıp yemek üzere toprağa gömmüşler.”

 

Yamyamlık Nedir?

Yamyamlık, bir insanın başka bir insanın etini yemesidir. Yamyamlık tarihinin neolitik zamanlara kadar uzandığını gösteren kanıtlar vardır. Yunan tarihçi Heredot yamyamlardan söz etmiştir. Ortaçağda yaşamış olan ünlü seyyah Marco Polo Tibet’te bazı yamyam kabilelere rasladığını yazmıştır.

Yamyamlık sadece beslenme amacıyla yapılmaz. Çoğu yamyam kabilede eti yenilen insanın iyi özelliklerinin onu yiyen kişiye geçeceği düşünülür. Bu yüzden özellikle kahramanca savaşan düşmanlar, cesarerlerin artırmak isteyen yamyamlar için ideal bir av haline gelir. Ayrıca yamyamlar ölen kişiyi yiyince, onun ruhunun  yok olduğuna inanırlar. Böylece düşman tam manasıyla ortadan kaldırılmış olur.

 

Barış Özkök’ün bu yazısı 9 Eylül 2007 tarihinde Akşam Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir