İstanbul'da Hazreti Süleyman’ın Mühürleri 1

Muhru_suleyman

Altı köşeli yıldız motifine “Mühr-ü Süleyman” denilir. Türk sanatında, kötülükleri uzaklaştıran, uğur getirdiğine inanılan bir motif olarak çok kullanılmıştır. Üçgen motif, gözü sembolize eder. Bu da nazarlıktır. İki göz yani iki üçgen üst üste gelerek Mühr-ü Süleyman’ı meydana getirir. Bir inanışa göre altı köşeli yıldız, Süleyman Peygamber’in tılsımlı mührüdür. Hz Süleyman bunu yüzük olarak parmağında taşırmış ve onu taktığı sürece her canlıya hükmedermiş.

 

 

Hz Süleyman’ın gücünün sembolü olan ünlü yüzüğüne ait işaretler İstanbul’daki bazı eserlerde de görülür. Bunlardan birisi Karaköy’de bulunan Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii’dir.

kemankes_karamustafa_pasa

Mühr-ü Süleyman, Mimar Acem Ali Camii avlusundaki şadırvanda da görülür. Bu camiye Örümceksiz Dede Camii de denilir. Camide gerçekten de örümcek bulunmayışı ile şadırvandaki Mühr-i Süleyman arasında bir bağlantı olduğuna inanılır.

Oğlanlar Tekkesi ve Şirmend Çavuş Türbesi’nin hacet penceresinin üst tarafında da Mühr-i Süleyman sembolleri bulunmaktadır.

Üsküdar’ın en önemli eserlerinden birisi Yeni Valide Camii’dir. Bu caminin şadırvan avlusuna giriş kapılarından birisinin üzerinde Nahl Suresi’nin 32. ayeti yazılıdır. Bunun hemen altında ise Mühr-ü Süleyman bulunmaktadır.

yeni_valide_camii

Beşiktaş’ta Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi’ndeki sancakta da bu sembol vardır. Yeşil renkli sancağın üst tarafında Kelimeitevhid yazısı bulunmaktadır. Ortada bir kılıç vardır. Sancağın dört tarafında dört halifenin isimleri yazılıdır. Kılıcın alt tarafında ise denizlerde denizciler için iyi, güzel rüzgarların esmesi temennisiyle Mühr-i Süleyman sembolü işlenmiştir.

sancak

 

Bu yazı 16 Haziran 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir