Kadınların çarşaf kullanmaya başlaması 1

Ülkemizde sık sık başörtü konusu gündeme geliyor. Son olarak, Timaş’tan çıkan bir çıkan çocuk kitabında başörtülü bir penguen resmi yayımlanınca yine gündeme geldi.

Kadınlarda örtünmenin çeşitli şekilleri var. Örtünme skalasının alt ucunda baş örtüsü yer alırken, en üst noktasında ise çarşaf yer alıyor. Bizde çarşaf Müslüman kadının dini kıyafeti olarak düşünülse de, aslında Türk kadının çarşaf giymeye başlamasının dinle ilgisi yoktur.

Birinci Murad’a kadar kadınlarda yüz örtme adeti pek yoktu. Karamanoğlu’nun zulmünden kaçan üç Türkmen oymağı Osmanlılara sığınmıştı. I. Murad da bu insanları Bursa’ya yerleştirdi. Üç Türkmen oymağının dilber kadınları çok güzeldi. Onların güzelliği erkekler arasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Bunu gören din büyükleri de ortalığı yatıştırmak için Türkmen güzellerinin yüzlerini örtmelerini emretti. Bunun ardından da Türkmen kadınlarının taktığı yüz örtüsü bir güzellik sembolü sayılmaya başladı. Bunun üzerine Bursa kadınları da bu güzellik sembolü örtüyü kullanmaya başladılar. Böylece çarşaf genel bir kıyafet niteliği almaya başladı. Yani bizde çarşaf kullanılması, dini sebeplerle değil; şehir kadınlarının Türkmen güzellerini kıskanması nedeniyle başlamıştır.

Timaş Yayınları'ndan çıkan "Paytak Penguenler ile Tanışalım" adlı hikâye kitabında dişi penguenlerin başörtülü çizildiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı, çizimlerin kitabın İngilizce orijinal baskılarındakilerle aynı olduğu ortaya çıktı.

Timaş Yayınları’ndan çıkan “Paytak Penguenler ile Tanışalım” adlı hikâye kitabında dişi penguenlerin başörtülü çizildiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı, çizimlerin kitabın İngilizce orijinal baskılarındakilerle aynı olduğu ortaya çıktı.

 

Bu yazı 24 Mart 2013 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir