Kaynayan kurbağa 1

Fizik kanunlarını insan ilişkilerine uyarlamayı çok severiz. Bunların başında da “zıt kutupların birbirini çeker” gelir. Fakat bunun insan ilişkileri açısından hiçbir doğruluğu yoktur. Taban tabana zıt değerlere sahip insanların arkadaş olması ya da ekip çalışması yapması pek mümkün değildir. İyi bir ilişkinin temelini oluşturan en önemli şey ortak değerlerdir. İnsanlar arası ilişkilerde bu kadar önemli bir yere sahip olan ortak değerler, toplum açısından düşünüldüğünde daha çok önem kazanır.

Toplumsal değerler, bir toplumun parmak izi gibidir. Bunlar neyi nasıl yapmamız gerektiğini belirleyen hükümlerdir. Fakat bireysel değerler nasıl değişiyorsa, toplumsal değerler de zamanla değişebilir. Birey olarak bizim açımızdan önemli olan şey ise, bu değişimi görmek ve ona ayak uydurabilmektir. Bu da farkındalıkla alakalı bir konudur. Kaynayan kurbağa bu konu için kullanılan meşhur bir örnektir.

Bir kurbağayı kaynar suya atarsanız; hayvancağızın yapacağı şey, suyun dışına fırlamak olur. Fakat onu ılık suyun içine koyup sonra da kademeli olarak suyun ısısını artırırsanız, kurbağa giderek artan ısının farkına varmaz ve canlı canlı haşlanır. 

Kaynayan kurbağa metaforu genellikle etrafında olup bitenlerin farkına varmayan insanlar için kullanılır. Çevremizde meydana gelen küçük küçük değişiklikler, büyük değişimlerin habercisidir. Bunlar hayatın içine serpiştirilmiş ipuçları gibidir. İpuçlarını dikkatli takip ederseniz, gelmekte olan büyük değişimlerin de farkında olursunuz. 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir