Memento mori* 1

 

memento-mori“Post Mortem” İngilizce’de “ölüm sonrası” anlamına gelir. 19. yüzyılın ilk yarısında Amerika’da ve Avrupa’da insanlar, şimdi bize çok garip gelen bir modaya tutulmuştu: Post Mortem fotoğrafları çektirmek. Yani sevdikleri biri ölünce, ona güzel giysiler giydirip birlikte son bir fotoğraf çektiriyorlardı. Orta ve düşük gelirli insanlar için, son anı ölümsüzleştirmenin en hızlı ve ucuz yöntemi buydu.

Bu tarz fotoğrafların bazıları oldukça garip olmakla beraber, çoğu insanın içini acıtır. Fakat rastladıklarım arasında en çarpıcısı, tam bir post mortem fotoğrafı olmasa da aşağıdakidir. Büyük ihtimalle I. Dünya Savaşı’na gidip bir daha geri dönemeyen bir adamın karısı ve çocuğu. Hayal meyal hatırladığı babasına ait şapkayı gururla giyen küçük bir çocuk ve boş üniformanın koluna giren bir kadın. Fazla söze gerek yok. “Bir resim bin kelimeye bedeldir” denir. Bu ise binlercesine…

 

* “Öleceğini unutma” anlamına gelen Latince bir deyiş.

 


Çocuklarınızı babasız bırakmadım!inonu_002

Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü, Türkiye’nin II. Dünya Savaşı’na girmemesinde, en önemli etmendir. Bazılarınca aşırı ihtiyatlılıkla eleştirilen İnönü, I. Dünya Savaşı’nın kayıplarını en iyi bilenlerin başında geliyordu ve karakteri gereği, savaşın ancak kaçınılmaz olduğu zaman seçilebilecek bir yol olduğu kanısındaydı. II. Dünya Savaşı sırasında uygulanan iktisat politikaları dolayısıyla eleştirilen İnönü’nün, “Bizi ekmeksiz bıraktın!” suçlaması karşısında kendini, “Ama babasız bırakmadım!” sözleriyle savunduğu söylenir.

 

 

Bu yazı Haziran 2013’te Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

 

 

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir