Adobe firmasının tasarım dünyasında standart hâline gelmiş iki programı var. Biri Photoshop, öteki de Illustrator. 

Yıllar boyunca benim de kullandığım bu programlar gerçekten başarılı. Fakat epey bir zamandır Adobe abonelik sistemine geçti. Yâni Illustrator ya da Photoshop kullanabilmek için aylık ya da yıllık ödeme yapmanız gerekiyor.

Yazılarımda ve kitaplarımda yaptığım çizimlere yer versem de, çizim ve tasarım benim asıl işim değil. Bundan dolayı da aylık ya da yıllık ödemeli bir sistem bana kesinlikle uymuyor. Ben de geçtiğimiz yıl alternatif program arayışına başladım. (Bu arada yaklaşık 4,5 yıl önce PC’yi bırakıp Mac kullanmaya başladığımı da belirtmeliyim.)

Birçok programın ücretsiz deneme sürümünü indirdim, inceledim ve en sonunda Illustrator’a alternatif olarak Affinity Designer’ı seçtim. Oldukça başarılı bir program. Şu ana kadar eksikliğini hissettiğim en büyük şey, Illustrator’ın trace özelliğininin bu Affinity Designer’da olmaması. Yâni herhangi bir resmi içe aktarıp, bunu vektörele çeviremiyorsunuz.

Adobe Illustrator’ın bir aylık kullanım fiyatı KDV dahil 132 TL civarında. Photoshop’un fiyatı da aynı. Yâni iki programı da kullanmak istiyorsanız aylık 264 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabii bunun yerine bütün programları aylık yaklaşık 333 TL’ye kiralayabilirsiniz. Bu da yılda yaklaşık 4000 TL ödeme yapmanız anlamına geliyor.

Affinity Designer hem Mac’de hem de PC’de kullanılabiliyor. Fiyatı 470 TL. Yâni Adobe’ye 4 aylık Illustrator kullanımı için ödeyeceğiniz fiyata, Affinity Designer’ı satın alabilirsiniz. Üstelik bu, süre sınırlı bir satın alım da değil. Ayrıca Affinity Designer’ın üreticisi Serif firması, Black Friday gibi özel dönemlerde oldukça iyi indirimler de yapıyor programlarına.

Kısacası Adobe Illustrator’a iyi bir alternatif arıyorsanız, Affinity Designer’ı rahatlıkla önerebilirim.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir