Oyunun kuralı 1

Modern Toplumlarda Güven isimli kitabın yazarı Barbara Misztal’a göre, güven duymanın üç fonksiyonu var:  

 • Sosyal hayatı daha öngörülebilir yapar, 
 • Topluluk hissi yaratır
 • İnsanların bir arada daha kolay çalışmasını sağlar.

Ailemize, arkadaşlarımıza ve sevdiklerimize duyduğumuz güven, hayatımızı kolaylaştırır. İçinde yaşadığımız toplum güvene dayalıdır. Hiç görmediğimiz insanlardan bir şeyler satın alırız ya da onların bize para vereceğine güvenerek biz bir şeyler satarız. Karşımızdakine ne kadar çok güvenebilirsek, hayat da o kadar kolaylaşır. 

Hayat tek başına geçmez. Özellikle de iş dünyasında. İnsanlar çeşitli ortaklıklar kurarlar. Güven duygusu bu tür iş birliktelikleri için hayati önem taşır. Taş, Kağıt, Makas- Günlük Hayatta Oyun Kuramı kitabının yazarı Len Fisher, bu tür ortaklıklar için birkaç öneride bulunuyor:

 1. Kazanıyorsan olduğun yerde dur, kaybediyorsan kımılda: Eğer yaptığınız seçim size kazandırıyorsa, stratejinizi değiştirmeyin. Eğer kazanmıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden diğer seçeneği değerlendirin.
 2. Oyuna fazladan bir oyuncu daha sok: Eğer elinizde iki seçenek varsa bir üçüncüsünü elde etmeye bakın. Bu denge kurmanın doğasında vardır. Ortak iş yaparken de bu durum geçerlidir.
 3. Karşılıklı ilişkiler kurmaya çalışın: İş birliği yapmanın en özendirici taraflarından biri, gelecekte aynı insanlarla tekrar etkileşime gireceğinizi bilmenizdir. Bu tür ortaklıklar kurmaya özen gösterin. Bunu da dolaylı olarak değil, direkt yapmaya çalışın.
 4. İş birliği bozulursa sizin de zarara uğrayacağınızı göstermek için seçeneklerinizi sınırlandırın: Birisiyle iş birliği yapıyorsanız, karşıdaki insana güven vermenin en iyi yollarından biri elinizde çok sayıda seçenek bulunmamasıdır. Ortağınız, ortaklığınız bozulduğu takdirde sizin pek zarara uğramayacağınızı düşünürse; sizin her an ona kazık atacağınızı düşünebilir. Eğer o kaybettiğinde, sizin de kaybedeceğinizi düşünürse, yâni kader ortaklığı yaptığınızı görürse, çok daha sıkı bir iş birliği yapılabilir.
 5. Karşınızdakine güven verin: Karşınızdakinin size güvenmesini sağlarsanız, o da size aynı şekilde karşılık verir. Karşılıklı güven de keyifli ve huzurlu bir iş birliğinin temelini oluşturur.
 6. İki tarafın da kayıpsız olarak kaçamayacağı bir durum yaratın: Sadece iş birliği yaptığınız takdirde kazanabileceğiniz, aksi takdirde kayba uğrayacağınız bir ortam yaratın. Böylece zorunlu olarak birbirinize güven duyarsınız.
 7. Koalisyon ortaklığı kurmak ve bunu devam ettirmek için ek kazançlar sağlayın: Bu ek kazançlar para olabileceği gibi sosyal ya da duygusal ödüller de olabilir. Bu tür şeyler küçük de olsa insanları motive edebilir. Böylece ortağınız iş birliğiniz bozulursa, bunları da kaybedeceğini bilir.
 8. Malları, sorumlulukları ve işleri bölün ki kimsenin gözü diğerininkinde olmasın: Adalet duygumuz çok kuvvetli bir motive edicidir. Eğer her şey şeffaf bir şekilde yürürse ve her konuda baştan anlaşmaya varılırsa, sonuçta kimsenin gözü diğerinin payında olmaz.

 

Yazıda kullanılan görsel FREEPIK’ten alınmıştır. Designed by Jigsawstocker

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir