Padişah, Hekimoğlu’na kızınca…

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Padişah III. Osman sinirli bir mizaca sahipti. Bundan dolayı da üç senelik saltanatı sırasında yedi sadrazam değiştirdi. Saltanatı boyunca hiçbir önemli bir olay olmadı. Bu padişahın belki de en göze çarpar icraatı, Hekimoğlu Ali Paşa ve Koca Ragıp Paşa gibi önemli adamları sadrazamlığa getirmesi oldu.

Padişah bir gün Hekimoğlu Ali Paşa’ya kızmış ve “Şimdi seni sadrazamlıktan alır, yerine de hamallar kâhyası Ali Usta’yı vezir yaparım!” demişti. Bunun üzerine Ali Paşa, “Yaparsınız padişahım! Ama bana Hekimoğlu Ali Paşa derler, ona da Hamal Ali Paşa!” cevabını vermişti. Bu sözler padişahı çileden çıkarmıştı.

İstanbul’daki meşhur Kız Kulesi Osmanlı tarihinde yalnız bir defa ve bir kişi için hapishane olarak kullanıldı. O da, verdiği cevapla padişahı öfkelendiren Hekimoğlu Ali Paşa içindi.

Padişah 18 Mayıs 1755’te Hekimoğlu Ali Paşa’yı görevden aldı ve Kız Kulesi’ne hapsettirdi. Ertesi gün de sürgüne göndertti.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Kabrine geceyarısı defnedilen paşa

Tarihimizde kabrine geceyarısı defnedilen tek insan da yine Hekimoğlu Ali Paşa olmuştu.

Hekimoğlu Ali Paşa 1758’de Kütahya’da ölünce, orada defnedildi. Ali Paşa’nın İstanbul’da kendi adına yaptırdığı büyük bir cami vardı. Paşa’nın vasiyeti, bu caminin yanındaki türbeye gömülmekti. Buna izin verilince; Kütahya’da 20 gün gömülü kalan naaş, mezarından çıkarılarak Üsküdar’a getirildi. Halk, Ali Paşa’ya büyük bir hürmet besliyordu. Bir karışıklık çıkmasından çekinildiği için, defin için gece beklendi. Geceyarısı olunca da, gizlice İstanbul tarafına geçirilen cenaze, sessizce türbesine gömüldü.

.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”189″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Bu yazı 20 Mayıs 2012 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bu konuda görüşlerinizi yazın