Ray ve Hugh 1

Ray Bradbury 59 yıl önce sansürle ilgili  bir roman yazdı. Adı Fahrenheit 451’di. Üzerinden yıllar geçse de güncelliğini asla kaybetmedi. Bu önemli eserin değerini ilk anlayan ise, çok ilginç bir isimdi…

Ray ve Hugh 2

Dünyanın en büyük bilimkurgu ve fantezi yazarlarından biri olan Ray Bradbury, geçtiğimiz günlerde 92 yaşında öldü. Yirmi yaşındayken yayımlanan ilk öyküsünden sonra yüzlerce öykü, roman, oyun, televizyon senaryosu ve şiir yazmıştı.

Bradbury’nin en ünlü romanı 1953’te yazdığı Fahrenheit 451‘di. Kırk yıl sonra Bradbury o günleri şöyle anlatmıştı:  “1950’de oldukça yoksul olduğumdan, ihtiyacım olan büroyu tutamıyordum. Bir öğle üzeri UCLA kampüsünde dolaşırken, aşağıdan gelen daktilo sesleri duydum ve araştırmaya gittim. Mutlu bir çığlıkla orasının, bir insanın yarım saatini on pensten kiraladığı daktiloyla, düzgün bir büroya ihtiyacı olmadan, oturup yaratabileceği bir kiralık daktilo yazma odası olduğunu gördüm. Oturdum ve üç saat sonra, önceleri kısa diye başladığım akşama doğru çılgınca büyüyen bir düşüncenin beni sardığını fark ettim. Fikir o derece heyecan vericiydi ki, akşam olduğunda kütüphane bodrumundan ayrılarak otobüse binip gerçeğe; yani evime, eşime, henüz bebek olan kızıma gitmek bile bana zor gelmişti… Durmamın imkanı yoktu. Ben Fahrenheit 451’i yazmadım, o beni yazdı. Sayfalardan gözlerime giren, oradan tüm sinir sistemimi dolaşarak ellerimden dışarı fırlayan bir enerji çevrimi vardı. Daktilo ve ben, parmak uçlarıyla birbirine bağlı siyam ikizleri gibiydik.”

Bradbury romanı büyük bir coşkuyla bitirir. Kitabını tefrika halinde yayımlatmak için bir dergi arar. Fakat hiç kimse sansürle ilgili bir romanı yayımlamayı kabul etmez. Ancak Chicagolu genç bir editör, Bradbury’nin yazılarını görür ve dört yüz elli dolara, henüz doğmakta olan dergisinin ikinci, üçüncü ve dördüncü sayılarında yayımlamak üzere, kitabı satın alır. Bu genç adam Hugh Hefner‘dır, dergi de 1953/54 kışında çıkmaya başlayarak dünyayı sarsan Playboy‘dur!

 

Bu  yazı Haziran 2012’de Vatan Gazetesi’nde yayımlandı.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Aşağıdaki formu kullanarak düşüncelerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir